Czym jest najbardziej nowatorska technologia led? Czy warto korzystać z tego typu urządzeń? Co o nich wiadomo?

Posted on 03/10/2019 11:25am

Skończyły się już czasy wielkiego, zbierającego kurz pudła. Dawniej nie mieliśmy najmniejszego wyboru, telewizor najzwyczajniej w świecie się kupowało i to tyle. Teraz wybór jest bardzo duży, na rynku są telewizory LCD, plazmowe lub z technologią LED.


led
Author: Nicolas Buffler
Source: http://www.flickr.com
Wybór jest ogromny. Zdecydowanie się na właściwy model trwa coraz dłużej.Telewizory czy ekrany led to nic innego, jak unowocześnione typy tych samych urządzeń z technologią LCD. Według opinii ekspertów jedyną różnicą między tymi dwoma rodzajami jest podświetlenie, zamontowane za ciekłokrystalicznym panelem. W odbiornikach LED umieszczano światła fluorescencyjne z zimną katodą, tymczasem w technologii LED stosowane są diody (ich wykorzystanie można też zobaczyć na tej stronie: dailymotion.com/video/xrgjf5_ekran-led-lodz-wieckowskiego-tel-782-666-777_lifestyle). Lampy diodowe są umiejscawiane albo zaraz za matrycą, albo wzdłuż końcowej części spłaszczonego ekranu. W pierwszym wariancie – w porównaniu do normalnych telewizorów LCD – otrzymujemy lepszy kontrast jak i nasycenie czarnego koloru.

kolorowe ledy
Author: sundyme
Source: http://www.flickr.com
W drugim przypadku dzięki dogodnemu ułożeniu diod na krawędziach odbiornika, telewizory czy monitory ledowe mogą być wyjątkowo płaskie. Trzeba wiedzieć, że pierwszy telewizor w technologii LED pojawił się już w 2004. Stworzyła go marka Sony, a jego cena była zabójcza – 15 tysięcy dolarów. Obecnie ich ceny już nie robią takiego wrażenia, identycznie sytuacja przedstawia się z odbiornikami plazmowymi – sporo znajduje się tego typu sprzętu na rynku, producenci biją się o odbiorców, co przekłada się na spadek cen. Jeszcze jakiś czas temu trudno było pomyśleć, iż prawie każdego z nas stać będzie na tego typu sprzęt. Ale jak widać nie potrzeba było dużo czasu, aby najbardziej znani producenci „zalali” nasz rynek wciąż udoskonalanymi typami odbiorników – takich jak LCD, plazmy i LED. Zastosowanie technologii ledowej można znaleźć na przykład tu: informacje.

Wystarczy wybrać się do pierwszego lepszego sklepu z tego typu sprzętem elektronicznym i przyjrzeć się, w jaki sposób wyglądają stoiska z odbiornikami telewizyjnymi. Wszędzie objawia się najnowsza technologia. Zresztą, podobna sytuacja ma miejsce w innych dziedzinach. Dobrym przykładem jest to, co zdarzyło się na rynku komputerów. Kiedyś laptop to było coś nieosiągalnego, a obecnie…Ciężko zaobserwować stacjonarny komputer, nawet w markecie za to można nabyć laptopa lub tablet, o różnorakich parametrach, od tych najtańszych aż do tych najdroższych, jednak z pewnością na każda kieszeń.

Tags: lampy, monitory LED, plazmy