Jakiego rodzaju są największe różnice pomiędzy Warmią a Mazurami?

Posted on 04/02/2023 7:29am

Dla większości mieszkańców naszego kraju region Warmii oraz Mazur to praktycznie to samo. W praktyce jednak to 2 sąsiadujące oddzielne krainy geograficzne. Co ciekawe, jedynie Warmia posiadała kiedyś dokładnie zdefiniowane granice geograficzne.


wieczór
Author: BernieCB
Source: http://www.flickr.com


mazury
Author: www.4taroty.pl


wrażenia


Mazury nie stanowiły nigdy osobnej jednostki administracyjnej - zarówno pod względem świeckim, ani też kościelnym. Region Warmii był zawsze katolicki, natomiast na Mazurach nie odnajdziemy tradycyjnych kapliczek, gdyż zamieszkiwała tam ludność wyznania ewangelickiego. Wielu odwiedzających, którzy przybyli na Mazury oraz przebywając np. w Olsztynie, Fromborku czy też Biskupcu sądzi, że tak właśnie jest. Niestety mylą się, gdyż wszystkie wymienione miasta to część Warmii. Najbardziej popularne miejscowości na Mazurach to natomiast Giżycko, Węgorzewo czy Pisz. Jest to piękna, pełna lasów okolica słynąca z dziesiątek jezior, na których wypoczynku szukają mieszkańcy całej Polski już od wielu lat. Warto tutaj przybyć niezależnie od pory roku, gdyż praktycznie zawsze jest tu prześlicznie. Możemy np. chodzić na dłuższe leśne wędrówki, chodzić wędkować czy też wyczarterować jacht oraz spędzić swoje wczasy na wodzie.
Naturalnie Mazury cechują się również świetną bazą hotelową. Każdy odnajdzie tu dla siebie coś odpowiedniego. Dla przykładu osoby doceniające komfort znajdą zakwaterowanie w jednym z wielu hoteli, rodziny z dziećmi zarezerwują sobie kwaterę w budynku wolnostojącym, z kolei samotni podróżnicy skorzystają z hostelu czy też motelu.


Nie tylko sympatycy historii docenią ruiny krzyżackich zamków, których znajduje się w tych okolicach bardzo dużo. Dla sympatyków świetnej muzyki organizowane są natomiast przeróżne koncerty.

Tags: SPA, koncerty, domu