Różnorodność dań na wigilie w zależności od regionu Polski w jakim ja spożywamy

Posted on 28/06/2019 10:56am

Boże Narodzenie to najpiękniejsze rodzinne święta. Z radością hołdujemy świątecznej tradycji, pieczemy ciasteczka, odgrzebujemy babcine przepisy kulinarne, w tym czasie nawet gotowanie jest częścią rytuału świątecznego. Ale czy na pewno wiemy skąd wzięły się tradycje bożonarodzeniowe pielęgnowane przez pokolenia?
Przysmak świąteczny
Author: CCFoodTravel.com
Source: http://www.flickr.com
Wigilia to w naszym państwie dzień niesamowity ,dzień przebaczenia, dzień rodzinnych spotkań i kulminacyjny punkt tych świąt. Dlatego, aż ciężko w to uwierzyć, ale wieczerza wigilijna, pojawiła się w naszej tradycji dopiero w XVIII wieku. Najważniejszym momentem tego dnia jest uroczysta kolacja składająca się z postnych straw, do której siada się z chwilą pojawienia się pierwszej gwiazdki na niebie, zwyczaj ten ma przypomnieć gwiazdę betlejemską, która przyprowadziła do stajenki Betlejemskiej Trzech Króli.

Najmłodszym zwyczajem Bożonarodzeniowym jest choinka, która przywędrowała do nas z Niemiec w XVIII wieku. Wcześniej w naszych domach stawiało się snopki nie wymłóconego zboża lub zawieszało jemiołę. Tego specjalnego wieczoru, wszystko jest magiczne i okazuje się mieć symboliczne znaczenie. Nawet w jakiej ilości są potrawy na wigilię (więcej tutaj) znajdują się na stole. Tradycja karze, by kolacja wigilijna składała się z nieparzystej ilości potraw. W chłopskiej chacie jadano wiec 7 potraw (7dni tygodnia) na dworach szlacheckich podawano ich już 9 (9 chórów anielskich) a u arystokracji kolacja wigilijna składała się z 12 potraw na cześć dwunastu apostołów. Potrawy pojawiające się tego dnia na wszystkich stołach również chłopskich jak i szlacheckich były przygotowane z darów lasu, pól i jezior. Cudownym zwyczajem, jest
zobacz więcej
Author: Mike Gifford
Source: http://www.flickr.com
przestrzegany do dzisiaj w wielu domostwach, zakaz spożywania mięsa zwierząt, tłumaczony tym, że tego szczególnego dnia wszystkie istoty żywe tworzą jedną rodzinę.W wielu domach, jada się różne potrawy na wigilię, uznając je za tradycyjne dania wigilijne. Różnice te wywodzą się z lokalnych zwyczajów i przywędrowały razem z naszymi rodzinami z różnych regionów kraju. Jak wynika ze źródeł pisanych w Wielkopolsce i na Śląsku, podawano zupę rybną lub migdałową.

Ale w Galicji i wschodniej części kraju, spożywano tego dnia barszcz albo zupę grzybową. Na wszystkich stołach, niezmiennie pojawia się mak, choć i on, podawany jest w różnych postaciach. Kiedyś robiono z niego zupę, dodawano do kluseczek i kasz. Tak powstała najsłynniejsza bodaj z polskich potraw, wigilijna kutia. W najstarszych przepisach kulinarnych, kutia przyrządzana jest z całych ziaren pszenicy, będących symbolem odradzającego się życia, maku symbolizującego spokojny sen i wypoczynek oraz miodu-zwycięzcy nad złymi mocami. W innych regionach kraju mak pojawia się w przepisach na ciasta, takich jak makowiec, strucla z makiem czy rolada drożdżowa. Z tradycji chłopskiej wywodzi się groch z kapustą czy kapusta z grzybami a ciekawostką jest fakt, że potrawy z ryb na dworach szlacheckich uważane były jako jedno danie.

Tags: potrawy, dania