Z jakiego powodu ilustracje zamieszczone w książeczkach dla dzieci są tak wartościowe?

Posted on 04/02/2023 7:29am

W przypadku mnóstwa różnych publikacji, na ich kartkach znajduje się nie tylko tekst, lecz także różne fotografie, szkice czy też choćby rysunki. Dla przykładu w książkach dla dzieci pełnią one niezwykle ważną rolę i są równie potrzebne, co sam tekst.


Dzięki obecnym w publikacjach ilustracjom dziecko może czuć się jak pełnoletni czytelnik nawet w takiej sytuacji, kiedy nie umie jeszcze samodzielnie czytać. Od kilkudziesięciu lat funkcjonuje zasada, wg której ilustracje, które znajdują się w książkach dla najmłodszych, są ich pierwszą stycznością ze sztuką. Posiadają zatem duży wpływ na modelowanie następnych odbiorców sztuki jako takiej. Prawdą jest to, że ilustracja w dużym stopniu może uniezależnić przyszłego bibliofila. Później, kiedy dziecko nieco urośnie, zauważa, że jakiekolwiek konkretne np. zwierzątko mogłoby być narysowane na różne sposoby, zależnie od danej książki oraz konkretnego rysownika. Nie należy zapomnieć, że tego typu ilustracje mają także funkcję dydaktyczną.


noc kupały
Author: Festiwal Piękna


Spodek
Author: Teatr Collegium Nobilium
Jeżeli dziecko sięgnie po nieznaną sobie jeszcze książkę, to właśnie dzięki rysunkom będzie mogło samodzielnie poznać fabułę. Ma to ogromny wpływ na samodzielność każdego dziecka. Poza tym gdy dziecko ogląda zamieszczone w publikacji ilustracje, łatwiej zapamiętujemy treść takiej książki, zatem możemy porozmawiać z potomstwem o detalach fabuły będąc dla przykładu w parku.


Możemy w takiej sytuacji spytać chociażby o uczucia, jakie towarzyszyły odmiennym poczynaniom poszczególnych bohaterów książki. To również doskonały moment, aby wspomnieć o własnych emocjach w kontekście jakiejś swojej sytuacji.

Tags: dziecka, emocje, DJ